Вітаю Вас на сторінках блогу "ТЕРИТОРІЯ МОВИ"! Сподіваюсь, він буде цікавим і корисним для Вас!

субота, 10 грудня 2016 р.

10 грудня - День прав людини

ПРО "ПРАВДУ ЯРОСЛАВА"
День прав людини — міжнародне свято, відзначається 10 грудня ООН.
Між тим історія України та історія права нерозривно пов’язані. Саме князь Ярослав Мудрий (період життя бл. 978-1054) першим склав у Східній Європі письмовий звід законів — Правда Ярослава. На кілька століть він став основою для системи права сусідніх держав, наприклад, Великого князівства Литовського. Ярослав послабив міць правлячої до нього варязької верхівки, наділяючи державними повноваженнями представників місцевих слов'янських еліт.
Саме Ярослав Мудрий 1016 року створив звід законів про порядки в Новгороді ( «Правда Ярослава»). А в 1072 р троє братів Ярославичів (Ізяслав, Святослав і Всеволод) доповнили звід новими законами. Він назвався «Правдою Ярославичів» і став другою частиною «Руської Правди». Загалом найстаріший звід законів називався «Руською Правдою» і створювався протягом XI-XII ст. та отримав свою назву в 1072 р. Надалі кодекс неодноразово поповнювався князівськими статутами і церковними законами.

В «Правді Ярослава» закон ще допускав кровну помсту за вбивство людини, але мстити могли тільки близькі родичі (брат, батько, син). А в «Правді Ярославичів» помста була взагалі заборонена і замінена оплатою вирникам, тобто грошовою карою. Так, за вбивство княжого вогнищанина (управителя) покладався штраф в 80 гривень, старости - 12 гривень, а смерда або холопа - 5 гривень. Були також встановлені штрафи за крадіжку худоби, птиці, оранку чужої землі, порушення межі. Влада великого князя переходила по старшинству - старший в роду ставав великим князем.
Загалом «Руська Правда» регулювала відносини між людьми в суспільстві за допомогою законів, це - найвизначніший збірник стародавнього руського права, важливе джерело для дослідження середньовічної історії права й суспільних відносин Русі та суміжних слов'янських народів.
Оригіналу Руської Правди не знайдено, натомість збереглася значна кількість її списків з ХІІІ—XVIII ст. Досі, як вказує Вікіпедія, відкрито їх більше 100. 
Ці факти – підтвердження ролі особистості в історії. Особистості Ярослава Мудрого. При великому київському князеві Ярославі Володимировичу максимально розширилась територія Давньоруської держави. Влада Києва простягалася від Чорного до Балтійського моря — з півдня на північ — і від Карпат до Волги — з заходу на схід. Політична і військова міць Давньоруської держави була визнана в Європі. Дочки Ярослава були одружені з королями Франції, Угорщини, Норвегії, Данії, Англії, що в ті часи вважалося своєрідним договором про дружбу і співпрацю. Вони були освіченими і навчали європейців.
Мудрим князь вважався в народі завдяки тому, що підніс на світовий рівень ще й культуру та освіту. При ньому виникли школи живопису, кам'яного будівництва і літописання, відкривалися навчальні заклади. У Києві був споруджений величний собор Святої Софії, який уособлював міць Русі, а 
при ньому була зібрана велика бібліотека.

Немає коментарів:

Дописати коментар

Контактна форма

Назва

Електронна пошта *

Повідомлення *