Вітаю Вас на сторінках блогу "ТЕРИТОРІЯ МОВИ"! Сподіваюсь, він буде цікавим і корисним для Вас!

середа, 31 травня 2017 р.

Найкраще домашнє завдання на літо від вчителя:)

Італійський викладач Чезаре Ката склав для своїх учнів список завдань на літо. Після прочитання зрозумієте, чому вони обійшли весь світ.



Завдання вчителя Чезаре Чезаре Ката, який викладає в приморському містечку Фермо, опублікував цей список на своїй сторінці в Facebook. Ефект був як від вірусної реклами: більше десяти тисяч лайків і стільки ж репостів. Просто ще ніхто і ніколи не отримував такого домашнього завдання: 
1. Гуляйте вранці уздовж берега моря в повній самоті. Спостерігайте, як сонячні відблиски відображаються на поверхні води і думайте про те, що найбільше любите в житті. Будьте щасливі. 

Думки вголос :)


Збагати себе українською!

Ладнати (жити в злагоді)
"Мені здавалося, що до певної міри її зникнення було невідворотною подією. Бо що сталося, того не відвернути. І не мало великого значення те, як упродовж чотирьох років ми між собою ладнали". (Харукі Муракамі «Погоня за вівцею»)

вівторок, 30 травня 2017 р.

Призабута українська :)

Джерело

Українські письменники-номінанти на Нобелівську премію з літератури

Українські письменники, які відомі майже кожному українцю, були номінантами Нобелівської премії з літератури. Щоправда, з різних причин, вони, на жаль, не увійшли у списки лауреатів.

І найцікавіше — кандидатури представлених письменників висували відомі зарубіжні і впливові особистості. Це вкотре доводить, що українська література мала неабияку вагу за кордоном.

З фразеологічної скарбнички:)

Джерело

понеділок, 29 травня 2017 р.

Поради Школи щасливих батьків: питання під подушкою

Перед тим, як сказати дитині «На добраніч», задайте їй один-два питання з цього списку. Як правило, протягом дня у нас ні на що не вистачає часу, і ми обмежуємося проханнями або наказами: «зроби», «не забудь», «виправ». «Питання під подушкою» допоможуть розпочати відверту розмову з сином або донькою і дізнатися про дитину багато нового:
- Про що ти любиш мріяти?
- Хто твій герой і чому?
- Якби ти міг щось поміняти в собі, що б ти змінив?
- За що ти собою найбільше пишаєшся?

Що означає вислів "на руку ковінька" - експрес-урок


Одягати чи надівати - чи є різниця? Експрес-урок


Класика до прочитання після двадцяти років

Ніхто не любить, коли говорять, що потрібно щось прочитати — почуття обов’язку може знищити все задоволення від книги. Щоб позбавитися цього почуття, радимо почитати романи, які є дійсно великими. Не переймайтеся, якщо декілька книг входять до шкільної програми і ви вже знайомі з ними — перечитати їх та побачити під новим кутом зору просто необхідно. Все таки є причина, чому ці праці витримали випробування часом. Перелік книг дивіться тут.

неділя, 28 травня 2017 р.

Збагати себе українською!

Джерело

З Днем міста, столице!


27 – 28 травня – День Києва.
Із народної творчості до нас дійшли два відомих прислів’я про нашу древню столицю: “На городі бузина, а в Києві дядько» та «Язик до Києва доведе».
До чого тут бузина і дядько? Точних версій щодо походження цього словесного каламбуру, який поєднує різнорідні речі, історія не лишила.

24 ВІДОМІ НА УВЕСЬ СВІТ УКРАЇНЦІ


Вони - надзвичайно знакові особистості. Йдеться як про історичні постаті, так і про сучасників, які рухають вперед світ науки, фінансів, мистецтва. Тож перегляньмо цей список, який, ми впевнені, й надалі поповнюватиметься. Читати далі.

пʼятниця, 26 травня 2017 р.

Письменницький гумор :)

Джерело

Збагати себе українською

ШАЛИНА́, діал., хаща.
«Повів його у лісі не стежками, а шалиною» (Словник Грінченка)

«Навіть вікові діди не пам'ятають такого, щоб хтось живцем вибирався з того полону. Не часто й потрапляли туди, бо далекими околицями обминали карлувату, покручену, як у судомі, хаотично сплетену шалину...» (Борис Загорулько)

«Я взяла та й полізла, а там така шалина, що й справді тілько вовкам водиться; як тілько я там і очей не збулась?» (С. Мишанич)

«Та ось із припсілянських лук прискочив вітерець, приніс насмиканого з копиць духу злежаного сіна, розпанахав тишу і подався шалиною, розбуркуіочи сонну птицю.» (Григір Тютюнник)

Як вам такі сходи в школі? :)


Цікавинка: залежності відомих письменників

Усі ми від чогось залежні. Хороша звичка чи погана — це вже інша справа.
Наші залежності ми часто не визнаємо, або просто не помічаємо. Та й набагато цікавіше дізнатись про шкідливі, цікаві чи дивні звички відомих людей. У нашому випадку — це письменники.

Оноре де Бальзак

Відомий француз був дуже залежним від кави. За добу письменник міг випивати до п’ятидесяти чашок цього напою. Коли прозаїку набридло постійно заварювати каву, він почав їсти її зернята. Пізніше Бальзак сказав, що це заняття може осилити тільки дужий чоловік з густим темним волоссям. Напій бадьорості давав письменникові не тільки заряд енергії, а ще й надихав його на творчі експерименти.

Дружімо з граматикою :))

За висловом Івана Франка, мова - "коштовний скарб народу". І цією перлиною маємо не тільки пишатися, а й дбайливо, бережно поводитися з нею, постійно вдосконалюватися в ній. Бо, як показує практика, навіть елементарна граматика часом заганяє в глухий кут тих, хто самовпевнено вважає, що оволодів мовним багатством.
Здавалося б, чи може бути щось простіше, ніж рід якого-небудь слова. Але, з'ясовується, і тут іноді виникають неясності, а через них - помилки. Читаємо: "До столу підійшов офіціант з таріллю в руках" (тобто з підносом, тацею), "Батько ще не вилікувався від нежиті", "Це лишається прерогативом небагатьох". Виділені іменники вжито неправильно. Перші два чоловічого роду, отже, треба було написати: "з тарелем у руках", "від нежитю", а третій, навпаки, жіночого, тому варто виправити речення так: "лишається прерогативою небагатьох"

Наскільки ти філолог? Тест

Нещодавно філологи відзначали своє професійне свято. Це день вчителів та викладачів у сфері мови і літератури, бібліотекарів, лінгвістів, літературознавців, перекладачів-філологів, всіх, хто має філологічну освіту або в кого душа болить за мову та літературу. Серед відомих мовознавців є такі постаті: Фрідріх Ніцше, Джон Толкін, Остап Вишня, Максим Рильський, Іван Драч, Василь Шкляр, Іван Малкович та ін. Пройдіть тест і дізнайтеся: наскільки ви філолог?

Повторення для засвоєння!

«Не мішайте мені» – це калька з російської мови. Порівняйте додаткові приклади: «Всипала я кукурудзяне борошно в окріп, мішаю ложкою мамалигу» (Іван Нечуй-Левицький); «А йдіть, діточки, гратися в другу хату, бо ви тут заважаєте...» (Михайло Коцюбинський).

середа, 24 травня 2017 р.

З фразеологічної скарбнички

Джерело

Розбір ЗНО-2017 з української мови та літератури: для тих, хто хоче розібратися у своїх помилках ;)


І знову про правильне слововживання :)

Туристичний – який стосується туризму, подорожей.

Туристський – який стосується туриста, туристів, призначений для туристів.
Джерело

вівторок, 23 травня 2017 р.

Уживай правильно :)

Джерело

Улюблені книги письменників: Маркес, Гемінґвей, Бредбері та Стейнбек

Всі ми не раз переконувались у тому, що книга може суттєво вплинути на життєвий шлях і світогляд. А як щодо геніїв?
Які книги вразили знаменитих письменників? Навіть більше — визначили майбутній шлях авторів, відомих по всьому світу.
Прочитавши книгу «Перевтілення» Франца Кафки, Ґабріель Ґарсія Маркес зрозумів, що він хоче і, що важливіше, мусить стати письменником. Зазвичай Маркес читав аби заснути, однак ця книга настільки його вразила, що він майже не спав, а вранці одразу кинувся до друкарської машинки.
Письменник про повість говорив так: «Книга Франца Кафки… настільки мене вразила, що після першого ж рядка визначила мій новий життєвий шлях. Новий день застав мене за машинкою, я намагався створити що-небудь подібне… Усі наступні дні я не ходив до університету, бо боявся, що враження від цієї книги розтануть…».

ЗНО-2017: Як розрахувати бал з української мови

Визначення результатів зовнішнього незалежного оцінювання з української мови та літератури здійснюється у два етапи. На першому етапі визначається тестовий бал учасника зовнішнього оцінювання (максимум – 104 бала). На другому етапі, на основі тестового бала визначається рейтингова оцінка результатів учасника зовнішнього оцінювання за 200-бальною шкалою, що використовується при складанні рейтингового списку абітурієнтів при вступі до вузів України.

Також результати тестування з української мови кожного абітурієнта будуть переведені в оцінку за шкалою 1-12 балів для зарахування результатів ЗНО як державної підсумкової атестації.
ЯК РОЗРАХОВУЄТЬСЯ ТЕСТОВИЙ БАЛ (читайте тут).

понеділок, 22 травня 2017 р.

Перли вступної кампанії: кращі цитати з творів абітурієнтів. Завтра ЗНО, чекаємо нових перлів :))

Під час зовнішнього незалежного оцінювання з української мови та літератури майбутнім студентам пропонували написати твір на тему: «Довести або спростувати думку. Будь-які проблеми роблять нас кращими». Що з цього вийшло – можна почитати далі.

Геніально про українську мову :)

Читати далі.

23 ТРАВНЯ – ЗОВНІШНЄ НЕЗАЛЕЖНЕ ОЦІНЮВАННЯ З УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ І ЛІТЕРАТУРИ: цитата дня:))



7 ПОШИРЕНИХ ПОМИЛОК В УКРАЇНСЬКІЙ МОВІ


Ми всі часом помиляємося, мимоволі вживаємо кальки з російської мови чи неправильно наголошуємо слова. І не дивно! Ще Вольтер у свій час сказав: "Чужу мову можна вивчити за шість років, а свою треба вчити все життя".
 
Деякі помилки трапляються надто часто. Пропоную звернути на них увагу та намагатися їх уникати.

1. "Нажаль". Коли знову сумніватиметеся, писати разом чи окремо ці два слова, згадайте, що між ними можна вжити ще одне слово: "на превеликий жаль". Таким чином, можливо, Вам легше буде запам'ятати, що ми їх завжди пишемо окремо!
 



Сьогодні в Україні відзначають 156 роковини перепоховання Тараса Григоровича Шевченка на Чернечій горі поблизу Канева.

Звернемось трошки до історії:
Помер 47-річний український поет у Санкт-Петербурзі, там його (на Смоленському кладовищі) спочатку і поховали. Але і друзі Тараса Григоровича, і численні шанувальники його творчості знали про палке бажання поета бути похованим згідно з його «Заповітом», написаним ще в 1845 році, на рідній землі – «Як умру, то поховайте мене на могилі серед степу широкого на Вкраїні милій...».

Контактна форма

Назва

Електронна пошта *

Повідомлення *