Блог створений для надання практичної допомоги моїм учням та їхнім батькам, методичної допомоги колегам та обміну досвідом і корисною інформацією з усіма шанувальниками української словесності
субота, 30 вересня 2017 р.
пʼятниця, 29 вересня 2017 р.
Повторення для засвоєння!
У повсякденному спілкуванні мовці іноді плутають слова «гривна» і «гривня». Дехто, рахуючи гроші, помилково каже: «один гривень», «дві гривни», «дев’ять гривнів» тощо. Насправді слово «гривна» (прикраса) відмінюється, як іменник першої відміни твердої групи «весна». Назва української валюти «гривня» відмінюється, як іменник першої відміни м’якої групи «вишня»: дві гривні, вісім гривень, немає гривні, маю гривню тощо.
четвер, 28 вересня 2017 р.
СЕРЦЕ І МУДРІСТЬ - ДІТЯМ
Сьогодні Україна святкує 99-річчя від дня народження поета, героя та прекрасного педагога - Василя Сухомлинського. Він жив за простим правилом - "Серце віддаю дітям". І цим все сказано.
У свій час Василь Олександрович сказав такі слова: "Дати дітям радість праці, радість успіху у навчанні, збудити в їхніх серцях почуття гордості, власної гідності — це перша заповідь виховання. У наших школах не повинно бути нещасливих дітей, душу яких гнітить думка, що вони ні на що не здібні. Успіх у навчанні — єдине джерело внутрішніх сил дитини, які породжують енергію для переборення труднощів, бажання вчитися".
Дивовижно, як ці слова перегукуються з викликами сучасної української школи!
Говори красиво: 20 українських слів, які замінять наш суржик
Продовжуємо знайомитись із українськими словами, які замінять надокучливий суржик. Здивуйте рідних своєю багатою мовою!
Цього разу ми підготували для вас корисну шпаргалку з українськими словами, якими варто замінити росіянізми та кальки в щоденному спілкуванні.
Поповнюйте свій словниковий запас неповторними українськими словами, вживайте їх вдома і на роботі, і ви вразите людей своєю начитаністю. Гайда!
Призабута українська
Відсьогодні завдяки рубриці "Призабута українська" ви зможете нафарбувати не лише нігті, а й пагності :-)
Джерело
середа, 27 вересня 2017 р.
вівторок, 26 вересня 2017 р.
Розрізняймо пароніми: адреса й адрес
Адрес – це письмове вітання особі чи організації, переважно з нагоди ювілею.
Адреса – місце проживання чи перебування особи, установи; напис на конверті, бандеролі тощо.
Словосполучення «на адресу» і за «адресою» мають різне значення. Вислів «на адресу» вказує на напрямок дії (можна поставити запитання «Куди»?). Приклад: Листи надсилайте на адресу... Вислів «за адресою» вказує на місце дії (можна поставити запитання «Де»?). Приклади: Курси з водіння розташовані за адресою... Вона проживає за адресою...
Пароніми тут: http://bit.ly/2v6jKa3
понеділок, 25 вересня 2017 р.
ЯК ПОБОРОТИ ВЛАСНУ ЛІНЬ?!
Помітили, що періоди суперпродуктивності часто змінюються періодами бездіяльності, втрати інтересу та нападами прокрастинації? Можливо, причина ховається у кількох надзвичайно шкідливих щоденних звичках.
🕰️Причина 1. Залежність від різноманітних девайсів
Правильні наголоси в українських словах, які вас здивують
Продовжуємо знайомити вас із “родзинками” української мови, які знадобляться у щоденному спілкуванні. Цього разу до вашої уваги – правильне наголошування. Здивуйте рідних своєю красивою вимовою!
Саме наголоси найчастіше стають каменем спотикання для багатьох із нас. Зізнаймося, і вдома, і на роботі ми далеко не завжди дотримуємося правильного наголошування. А якщо взяти до уваги те, що наголос в українській мові руховий, то деякі слова потрібно просто запам’ятати.
Збагати себе українською!
У час пік (а до таких і належить зазвичай вечір понеділка) не їдуть, а плентаються. Якщо й хоче якийсь водій розігнатись, то в нього не виходить: період плентання. Хіба що подумки можна прискоритись і помріяти про часи літаючих автомобілів, які, як прогнозують, уже не за горами.
Плентатись - це йти або їхати кудись повільно, довго, з труднощами. Це щось схоже на теліпання пожовклого ранньоосіннього листя на дереві. От теліпається воно, плентається - і... не падає. Проте прийде час, і знесе його вітер, і швиденько помчиться воно, начебто й зовсім не пленталося, демонструючи собою змінність всього як у житті, так навіть і в політиці.
Отак і ми з вами - може, й доплентаємось якось усі разом до свого щастя :)
Список творів з української літератури, які потрібні на ЗНО-2018
Екс-учасники ЗНО постійно радять завчасно приступати до підготовки з української літератури. Основна вага цієї частини тестування припадає на твори різних авторів, періодів та жанрів. Їх чимало, саме тому й виникають поради починати читати їх раніше, не за місяць-два, а з літа після 10 класу орієнтовно. Добре, якщо якісь уже прочитані, а ще краще, якщо навіть коротенькі шпаргалочки зроблені. Якщо ні, не біда. Час ще є.
Пора переходити до самого переліку цих творів. (Згідно з програмою ЗНО з мови та літератури на 2018 рік). Тримайте, копіюйте або завантажуйте (в кінці є файлик у форматі PDF) та читайте.
четвер, 21 вересня 2017 р.
Збагачуймо своє мовлення фразеологізмами
Приклади вживання: «Та ти ж його (жениха) ще не бачила, подивися перше: з лиця хоч воду пий, Бова королевич!» (Іван Карпенко-Карий); «Одягни їх по-людськи – і хоч картину малюй» (Михайло Стельмах); «Івась парубок – хоч куди!» (Панас Мирний).
середа, 20 вересня 2017 р.
вівторок, 19 вересня 2017 р.
Повторення для засвоєння! ;)
Синоніми слова «вагітна»: при надії, у тяжі, у поважному стані, важка. Додаткові приклади: «Берегтися треба, особливо в тяжі» (Гнат Хоткевич); «Пані моя нездужає: вона в поважному стані» (Словник Бориса Грінченка).
неділя, 17 вересня 2017 р.
15 влучних українських фразеологізмів на всі випадки життя
Продовжуємо знайомитись із особливими українськими висловами, які знадобляться вам у щоденному спілкуванні. Здивуйте рідних своєю багатою мовою!
Цього разу ми зібрали українські фразеологізми на всі випадки життя. Вживайте їх вдома і на роботі, і ви вразите людей своєю начитаністю. Гайда!
Цього разу ми зібрали українські фразеологізми на всі випадки життя. Вживайте їх вдома і на роботі, і ви вразите людей своєю начитаністю. Гайда!
Давати горобцям дулі – ходити без діла, тинятися, байдикувати. Можна ще баглаї годувати; клеїти дурня; бити байдики, ловити ґави; лежати лежнем; посиденьки справляти.
Найцікавіші діалекти України: як говорять у Харкові, на Донбасі, в Одесі та Галичині
Говорити зі співрозмовником однією мовою — ще не гарантія стовідсоткового розуміння. Як є безліч діалектів, наприклад, англійських, так і в різних регіонах України існують свої колоритні домішки в українській. Місцеві жителі звикли вживати свої слівця в повсякденній мові, чим можуть дуже здивувати приїжджого, який впевнений, що говорить з ними тією ж мовою.
субота, 16 вересня 2017 р.
четвер, 14 вересня 2017 р.
Як вам такі неологізми?
"У нашій мові є багато запозичених слів, які просто ріжуть вухо. Часом треба язика вивернути, аби їх вимовити, — каже музичний критик Юрко Зелений. — Он із депутатської трибуни чути: імплементація, локаут. Навіщо їх вживати? Я це називаю комплексом Проні Прокопівни: люди, які кидають такі слова, хочуть здаватися "учьонимі", а ті, хто їх слухає, почуваються баранами. Бо думають: от дуже розумна людина, якщо такі слова знає".
Юрко взявся укладати словник "Новотвір". У ньому збирає вигадані ним або створені раніше, але забуті українські відповідники "кострубатих" чужомовних слів.
Більше слів тут.
Антисуржик: ПОНІМАТИ ЧИ РОЗУМІТИ?
Так часто доводиться чути оце "Понімаєш?", що ми не втримались і зробили антисуржиковий постер :) І ось яких висновків дійшли. Розумієш - правильно ще й тому, що людина при послуговуванні цим словом вмикає розум. А понімаєш - тому, що той, хто так говорить, поняття не має, як це - говорити правильно. Чомусь. От і виходить оте - понімаєш. Яке - ні туди-ні сюди. Яке засмічує мову гірше за плювання насіння на асфальт чи викидання туди ж жуйки. Яке не додає поваги тому, хто вирішив говорити українською. Розумієте? :)
Про зовсім не осінній настрій ))
Сьогодні у моєму місті гарний теплий день, хоч надворі вже осінь. Тож трохи додам слів про гарну погоду: «бабине літо», «погожий», «підсоння», «напрочуд».
вівторок, 12 вересня 2017 р.
Корисні поради: 10 способів зняти втому
Втома вже стала звичним станом в кінці дня для більшості людей. Здавалося б, вдома, в спокійній обстановці нарешті можна розслабитися. Але тіло стисло, а думки все ще «на роботі». Виявляється, необхідно навчити своє тіло розслаблятися.
«ДО ШКОЛИ З БАТЬКАМИ», АБО ЯК СПІЛКУВАТИСЯ З ВЧИТЕЛЕМ
У новому навчальному році зустрітися з вчителями доведеться не лише учням, а й батькам. Привід для такого спілкування може бути різним – від звичайних батьківських зборів до виклику в школу класним керівником. Всі батьки люблять своїх дітей, тому частіше виявляються на їхньому боці, заздалегідь негативно сприймаючи вчителя. Часто це призводить до нового витка проблем.
Як же правильно побудувати стосунки з вчителем, щоб всі залишалися задоволені одні одними – і батьки, і педагог, і учні?
Програми, характеристики та критерії оцінювання ЗНО-2018
Всі програми, характеристики та критерії оцінювання завдань з розгорнутою відповіддю в одній таблиці. Усе найнеобхідніше для підготовки до ЗНО-2018 читайте тут.
Підписатися на:
Дописи (Atom)