Буває, що й дорослі іноді поводяться, як ті йойлики :) Цікаве напівзабуте слово зі словника Бориса Грінченка, яке має ще значення - плакса.
Джерело: СловОпис
Блог створений для надання практичної допомоги моїм учням та їхнім батькам, методичної допомоги колегам та обміну досвідом і корисною інформацією з усіма шанувальниками української словесності
Джерело: СловОпис
БАЗОВА ТА ПОВНА ЗАГАЛЬНА СЕРЕДНЯ ОСВІТА
Освітня галузь «Мови і літератури»
ІНСТРУКТИВНО-МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ
ЩОДО ВИКЛАДАННЯ
УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ ТА ЛІТЕРАТУРИ, ЗАРУБІЖНОЇ ЛІТЕРАТУРИ,
МОВ І ЛІТЕРАТУР КОРІННИХ НАРОДІВ, НАЦІОНАЛЬНИХ МЕНШИН У ЗАКЛАДАХ ЗАГАЛЬНОЇ СЕРЕДНЬОЇ ОСВІТИ
В 2021/2022 НАВЧАЛЬНОМУ РОЦІ
Л.В.КОВАЛЕНКО, к.пед.н.,
завідувачка відділу української мови та літератури,
мов національних меншин і зарубіжної літератури
КЗВО «Вінницька академія безперервної освіти»
Відповідно до сучасної освітньої парадигми та світових тенденцій розвитку національних освітніх систем реформа «Нова українська школа» передбачає зміну цілей та основних завдань освіти. Досягнення нових цілей української школи потребує постійного пошуку шляхів модернізації змісту освіти. Це вимагає реалізації принципово нових педагогічних, методичних інструментів, що мають ґрунтуватися на особистісно орієнтованому та компетентнісному підходах до навчання.
У рекомендаціях містяться:
Ці методичні рекомендації розроблені для шкіл, які організовуватимуть освітній процес у першому (адаптивному) циклі / 5 класах закладів загальної середньої освіти за Державним стандартом базової середньої освіти в умовах реалізації концепції «Нова українська школа».
Детальніше ознайомитися з рекомендаціями можна за посиланням.
Джерело: Інститут мовознавства ім. О. О. Потебні НАН України
Тут знайдете віртуальні музеї Котляревського, Сковороди, Лесі Українки, Івана Франка, Миколи Гоголя.
❓А звідки пішло слово «мама»?
🙋🙋♀️ Виявляється для багатьох мов слово «мама» спільне. Науковці це пояснюють особливістю творення мови в немовлят. 📚 Лінгвіст Джордж Мердок зібрав матеріал із 530 слів, які використовуються на позначення слова «мама». Деякі приклади: баскський: ама
болгарський: мама; голландський: mama або mam, каталонський: mama, англійський: mum, французький: mamma, грецький: μαμά (mama), ірландський: mamaí, італійський: mamma, норвезький: mamma, румунський: mama, валлійський: mam, сербський: mama.
Оскільки під час дистанційного навчання ми працювали на різних майданчиках, не зайвим буде пригадати правильне написання деяких слів.
Пропоную укласти невеличкий словничок для заповнення класного журналу (за оновленим правописом).
Отож: Мавка – для дурних, Килина – для «розумних». Бо Мавка – це мрія, це коротке сонце в сірому житті, Мавка – це свято, великдень душі. А Килина – це сірі будні, це сало з часником, це повна макітра вареників і жодної зірки над головою. «Життя» любить килин, а мавок убиває. Бо Мавка за день проживе більше, як Килина за 100 років. Бо Мавка – це обрій, світанок, а Килина – як пшоно, висипане курам під ноги.
Життя більшості людей – це одна опасиста Килина (пудів на 7 вагою), а Мавка їм ненависна, бо все зове до чогось непевного, нездійсненного, завжди ошукає, залишить у дурнях. А дурнями не бояться бути лише мудрі. Дурні ж хочуть бути мудрими – тому тримаються за Килину, як чорт за грішного душу. Одне слово, драма-феєрія Лесі – це драма людського життя: трагедія журавля в небі і гопак свиней на оборі."
Вона написала «Лісову пісню». Вона «без надії таки сподівалась». І вона найвідоміша жінка України.
Уїдлива, скритна, але така навіяна й ніжна! Любила поспати зранку й крижану каву. Життя жила «на валізах». Одягалася не за правилами, а як їй подобалося.
Маленька Лариса (справжнє ім'я) ще усміхалася, а от доросла майже ніколи. Може, Леся не була б геніальною, але була б щасливою...