Вітаю Вас на сторінках блогу "ТЕРИТОРІЯ МОВИ"! Сподіваюсь, він буде цікавим і корисним для Вас!

понеділок, 31 липня 2017 р.

Україномовний чи українськомовний? Консультує професор Олександр Пономарів

Як перекласти українською мовою слова обаятельный і обоняние, запитує читачка Єлизавета.
Обаятельный - чарівливий, привабливий, принадливий.
Обоняние - нюх.
Анатолій Веременко цікавиться словом электропривод.
Читач пише, що коли він вчився в Київському політехнічному інституті, йому викладали спеціяльність, що мала російську назву "Электропривод и автоматизация промышленных установок".
Тепер цю назву зазвичай перекладають українською як "Електропривід і автоматизація промислових установок".
Але слово привід не має в українській мові значення "приводити в рух", пише читач. Для цього існує рушій. Тому, на його думку, "вірно буде "Електрорушій і автоматизація промислових установок".
Я цілком із Вами згоден. Тільки треба казати не вірно, а правильно.

ДЖМІЛЬ не ШМЄЛЬ :)



Дуже прикольна комаха - джміль. Тоді як ми не знаємо, куди подітися від спеки, джміль, скорочуючи м'язи грудей, розігріває своє тіло до 40 °C. Для чого? Щоб вилітати рано вранці і збирати перший нектар.
Загалом усі, хто не в літній відпустці, мають шанс відчути себе джмелем. Бо саме джміль здатен запилювати ті рослини, які не можуть запилити інші комахи. Тобто - зробити ту роботу, яку не роблять на даний момент інші  
Маємо версію, що походження слова пов'язане зі звичкою джмеля гудіти звуками: д-ж-ж-д-ж-ж  І спостережливі українці це почули та й назвали комаху джмелем))
Одне точно стовідсотково: джміль українською - не шмєль  Тож збагачуймо свою мову, поповнюймо лексикон!

Цікавий фразеологізм. Збагачуйте свою мову разом з нами!

Джерело

Методичні рекомедації щодо ведення зошитів з української мови та літератури й зарубіжної літератури

Читати тут.

Особливості слововживання слів: відкривати, відмикати, відчиняти, розгортати, розплющувати


В українській мові є багато синонімів для перекладу російських слів «открывать» і «закрывать». Намагайтеся щоразу підібрати влучний варіант.
Коли мова йде про початок події чи функціонування певного закладу, усунення того, що закриває когось чи щось, виявлення нових властивостей або про те, що стає відомим, слід вживати дієслово «відкривати». Приклади вживання: «Прокіп на мене розсердився. Бігає, виставку влаштовує. Сьогодні відкривають» (Олександр Корнійчук); «Може, ми, як виростемо, невідомі землі відкриємо або ракетоплан збудуємо...»(Олесь Донченко).
Відповідно до цього вживаємо слово «закривати»: закривати ресторан на ремонт, засідання, змагання, рахунок.

Толком чи до пуття?

Дуже часто мовці не знають, як краще перекласти українською вислів «говорить (делать) с толком». Є декілька варіантів: говорити (робити) до пуття, до ладу, ладом, з розумом.
Крім того, не варто зловживати «толком» і в інших зворотах, оскільки в українській мові є свої питомі вислови.

Без толку – без пуття; без ладу; безглуздо.

Где ум, там и толк – де голова, там і розум.

Дать толк чему – дати лад чому; довести до пуття що.

субота, 29 липня 2017 р.

Трохи жарту на вечір)): що б було, якби ми сприймали слова надто буквально 😄

Де поставити наголос у слові «Фейсбук»?

Кожен народ стикається з напливом чужоземних слів. Серед таких для нас і “Фейсбук” — назва міжнародної громадської мережі. Проте дотепер залишається неусталеним його наголошування. Який підхід має взяти гору в засвоєнні запозичень: згідно з їх звучанням у мові походження чи відповідно до внутрішнього ладу рідної мови? Пропоную Вашій увазі цікаву статтю Віктора Родіонова стосовно цього питання. 

пʼятниця, 28 липня 2017 р.

Усе для вивчення української літератури - ЕЛЕКТРОННА БІБЛІОТЕКА

Зручна електронна бібліотека української літератури. Повні й скорочені тексти і перекази, аналізи та характеристики творів, шкільні твори та реферати, біографії авторів, твори з предмету українська література та матеріали для підготовки до ЗНО. Рекомендую! Електронна бібліотека.

четвер, 27 липня 2017 р.

Цитата дня :)


Пізнаваймо українську разом!

Джерело

Говори красиво: 10 українських слів, які збагатять ваш словниковий запас

Продовжуємо знайомство з особливими українськими словами, які замінять надокучливий суржик у щоденному спілкуванні. Здивуйте рідних своєю багатою мовою!

Блавати – якщо ви не знаєте, то так називають волошки, які тішать наше око в червні-липні, а іноді й впродовж усього літа. Чудова альтернатива банальним трояндам =)

Поезія України: як добре її знаєш ти? (ТЕСТ)

Україна у всі часи славилась своїми майстрами поетичного слова. Чого лише варті імена Тараса Шевченка, Івана Франка, Василя Симоненка, Ліни Костенко! Український контент пропонує кожному перевірити (а можливо і поновити) свої знання класики української поезії… Почали!

Фразеологічний водограй :)

Ось таку влучну українську ідіому ми вподобали сьогодні! А Вам подобається? #АлескоУкраїна#УкраїнськаІдіомна

З фразеологічної скарбнички


Додатковий приклад: «Та всі вони, всі йому за шкуру сала залили!..» (Борис Грінченко).


Курити чи палити цигарки й люльки?

Як правильніше сказати українською: курити чи палити цигарки й люльки? Адже чуємо з уст і читаємо: «Я більше не палю — кинув»; «Тут палити заборонено»; «Курити — в туалеті» тощо. Не тільки в сучасній нашій літературі можна прочитати: «Гетьман дивився у вогонь і спокійно палив люльку» (Н. Рибак), — а й у класичній часом виявляємо такий самий вислів. Проте в народному мовленні більше чуємо слово курити, аніж палити: «Та й викрешем вогню, та й закурим люльку, не журися!» (народна пісня); «Дурень нічим ся не журить, горілку п’є та люльку курить!» (М. Номис).

середа, 26 липня 2017 р.

ФРАЗИ, ЯКІ ПОВИННА ПОЧУТИ КОЖНА ДИТИНА

Іноді ми просто не знаємо, як висловити дитині свою любов, що сказати, крім «чудово» і «молодець». А говорити про це дуже важливо. Батьківські слова, як чарівні талісмани, залишаться з дитиною на довгі роки і будуть захищати, надихати і підтримувати все життя.

Подаємо список найважливіших, на думку дитячих психологів, фраз, які допоможуть виразити безмежну любов до вашої дитини.

Повторення для засвоєння: запитання й питання


Деякі мовознавці радять розрізняти ці два слова:

Запитання – звернення до когось, яке потребує відповіді, вимога, прохання з приводу чогось; запит. Приклад вживання: «Відповідайте на запитання точно» (Олександр Довженко).

Питання – справа, проблема, що потребує розв’язання, обговорення чи дослідження. Приклад вживання: «Радити Вам, які саме книжки поперекладати – не почуваюся на силі, бо це питання великої ваги» (Михайло Коцюбинський).


вівторок, 25 липня 2017 р.

ВКЛЮЧАТИ ЧИ ВМИКАТИ?


Включати/виключати світло - найпоширеніша помилка. Тоді як його треба вмикати/вимикати. Загалом вмикати можна все - від приладів до позитивних емоцій. Навіть дурня можна вмикати! І цим прийомом активно користуються всілякі спритники  А ми не можемо на це оперативно відреагувати, як ви розумієте, саме тому, що думаємо, що вони його включають, тоді як вони його вмикають)))
Тож говорімо правильно, без суржику!

Цікавий фразеологізм :)

Джерело

понеділок, 24 липня 2017 р.

На замітку, щоб більше не сумніватися)


Методичні смаколики до 2017-2018 н.р.

Літо. Відпустка. Однак неймовірно швидко наближаємося до навчального року. Тому варто релаксувати, готуватися до насущного. Сподіваюся, що методичні смаколики (й не тільки) Вас спонукатимуть до роздумів і принесуть задоволення.

Чи правильно казати "за рахунок" українською мовою? Експрес-урок


Тримайте ще одне українське слово :)

Джерело

Смакуй українське слово!

Приклади вживання: «І чого цей базіка все язиком меле?» (Словник Грінченка); «Хома Микитович від природи чоловік неговіркий. І базік не терпить» (Ярослав Гримайло).

неділя, 23 липня 2017 р.

“Еней був алкоголіком” та інші приколи з учнівських творів

А ви любили в школі писати твори? Мабуть, в кожного є історія, як він десь “затупив” і написав якусь нісенітницю, з якої пізніше сміявся увесь клас. Було у вас щось таке? А поки ви згадуєте, пропонуємо вам добірку учнівських “перлів”, якими поділилися в мережі їхні вчителі.
перли

четвер, 20 липня 2017 р.

Як поліпшити свої розмовні навички? Кілька практичних порад:

 Позбавтеся від слів-паразитів.
«Е-е», «ммм» — не найкращі слова для того, щоб вести бесіду. Ви намагаєтеся з їхньою допомогою позбутися незручних пауз, але робите тільки гірше. Почніть з відстеження цих слів, щоб позбутися від них раз і назавжди.

 Слідкуйте за мовою тіла.
Говорите співрозмовнику, що раді його бачити, але схрещуєте руки на грудях? Або говорите, що уважно слухаєте, але відволікаєтесь на смартфон? Якщо це про вас, то вам точно слід зайнятися мовою свого тіла. Наші жести впливають на розмову так саме, а то і сильніше, ніж слова.

Вживаймо правильно: усмішка і посмішка - не синоніми

Мовознавці Борис Антоненко-Давидович і Олександр Пономарів радили й рядять розрізняти такі слова.

Усмішка – особливий порух м’язами обличчя (губ, очей), який показує схильність до сміху або виражає привіт, задоволення тощо.

Посмішка – особливий вираз обличчя (губ, очей), що виражає глузування, іронічне ставлення до когось, чогось тощо.

Українською "ложимо" чи "кладемо"? Консультує професор Олександр Пономарів

Доктор філологічних наук Олександр Пономарів відповідає на запитання читачів.

Збагати себе українською!


Пахощі не візьмеш у пригорщі, але від того їх значимість не зменшується  Цим словом позначено все багатобарв'я відчуттів, яке шедро дарує нам літо)) Тож пізнаваймо рідну мову!

Повторення для засвоєння! ;)

Джерело

середа, 19 липня 2017 р.

Як подолати список літератури на літо: поради батькам

Коли за вікнами яскраво сяє сонечко, квітне акація і шелестить липа, коли друзі кличуть гуляти, а курортні міста — плавати та ласувати морозивом, коли життя пропонує сотні спокусливих розваг, а школа стоїть закрита на канікули, мало в кого виникає бажання проводити день за читанням книжок зі шкільного списку літератури на літо… Але таки потрібно. Та чи можна зробити цей процес не таким нудним і неприємним? І чи можуть батьки допомогти дітям подужати сотні сторінок без примусу? Віримо, що так. І, щоби переконати вас у цьому, вигадали одразу 11 порад для батьків, завдяки яким шкільний список літератури на літо не стане каменем спотикання для відпочинку.

Антисуржик :)

Радимо вживати такі вислови: наслідувати чийсь приклад (а не «слідувати прикладу»), керуватися логікою (а не «слідувати логіці»), виконувати поради лікаря (а не «слідувати порадам»), із сказаного випливає (а не «слідує»), як і треба було сподіватися (а не «слідувало»); поїзд іде без зупинок (а не «слідує»), автобус далекого спрямування (а не «слідування»).

вівторок, 18 липня 2017 р.

З фразеологічної скарбнички

Джерело

Збагати себе українською!

Приклади вживання: «А чорниця п'є — не нап'ється. — Вона, мабуть, вже цілісіньке відерце вицмулила, — кажу, — та все цмулить» (Марко Вовчок); «Хлопці мовчки цмулили калганівку, смалили сигарети» (Юрій Мушкетик).

Дорожня карта й план дій: доцільність слововживання

Щодня ЗМІ торочать про якусь "дорожню карту":
«Видатки на науку збільшаться, але маємо запропонувати дорожню карту зміни принципів її фінансування»
«Нагадаємо, 13 червня на засіданні робочої групи Міністерства оборони України стосовно виконання дорожньої карти оборонної реформи на 2016-2020 роки було прийнято рішення...»
«Обидві країни мають скласти дорожню карту для розробки нових літаків до середини 2018 року, зазначається в ухваленому документі»

А де подівся традиційний "план дій", чому про нього забули?

Смакуй українське слово!

«Нудьгуючи, він крутився біля дверей і зазирав крізь щілинку в коридор, приноровляючись — стаючи навшпиньки або присідаючи, — щоб щось вгледіти» (Іван Багряний).

«Ой, важке наше життя! Ми нидіємо та чевріємо отут. Не живемо, та тільки животіємо в цій глушині» (Нечуй-Левицький).

понеділок, 17 липня 2017 р.

Знайома ситуація? :)

Джерело

Що таке модернізм, як літературний напрям?

Чергова блискуча інфографіка від Відеорепетитор української мови!



Модне слівце :)

Рόвер – по-галицьки, біціглі - по-закарпатськи, колесо - по-буковинськи, лісапед - по-гуцульськи, так в різних частинах України називають велосипед. На східній Україні часом вживають слівце "лайба". 

пʼятниця, 14 липня 2017 р.

Про таке в піснях не співали: цікаві звичаї українського подружжя

Слухаючи народні пісні і читаючи українську класику, можна дізнатися багато цікавого про повсякдення наших предків. Але є речі, про які навіть у піснях не згадували. Ми зібрали для вас декілька дивних і цікавих фактів про побут українців, які ви, скоріш за все, досі не знали.
(с) Анна Шевчук

Контактна форма

Назва

Електронна пошта *

Повідомлення *