Вітаю Вас на сторінках блогу "ТЕРИТОРІЯ МОВИ"! Сподіваюсь, він буде цікавим і корисним для Вас!

понеділок, 27 лютого 2017 р.

Псевдоніми українських письменників, що висуваються на ЗНО

Пропонуємо вам список псевдонімів письменників, чиї твори висуваються на незалежне тестування. Річ дуже корисна, і обов’язково стане у пригоді всім, хто буде писати ЗНО з української мови та літератури.


Повторення для засвоєння! ;)

Білет – картка з питаннями для тих, хто складає іспит або залік; грошовий документ. Приклад вживання: «Був у нас усний іспит з української мови… Підійшов я до столу, взяв з купи білет і читаю» (Олесь Донченко).

Квиток – документ, який засвідчує належність до організації; куплена картка, що дає право проїзду на транспорті, відвідання музею тощо. Приклад вживання: «Кур'єр… приніс нам три квитки до театру» (Олесь Досвітній).

неділя, 26 лютого 2017 р.

Сьогодні Прощена неділя


Солодощі українською


Українців весело навчили боротися з русизмами: опубліковані фото

У мережі з’явилися дотепні приклади правильного використання деяких слів, в яких українці найчастіше використовують кальку з російської мови.
Відзначимо, що на картинках наведені фрази або слова, які українцями часто використовуються або розуміються неправильно, а подані картинки яскраво демонструють, що зазвичай мається на увазі при використанні відповідного звороту.

субота, 25 лютого 2017 р.

Сьогодні, 25 лютого, 1871 року народилась Леся Українка!

Пропонуємо згадати думки поетеси, що актуальні і нині...
*
Малоросійство – це не політика і навіть не тактика, лише завжди апріорна і тотальна капітуляція.
*
Геройство мусить мати нагороду, се і Боги, і люди признають.
*
Для гордої і владної душі життя і воля – на горі високій.
*
Земля не пекло, люди не прокляті, і радощі не гріх, а Божий дар.
*
З рук смерті люди дістають безсмертя.
*
Краса – змагання до досконалості.

ЯК НЕ НАСТУПИТИ НА ГРАБЛІ


ГрАблі чи ГраблІ? Як правильно ставити наголос, аби знову й знову не наступати на граблі? Просто запам'ятати це слово й наголос, які можна вважати показовими в нашому житті в тому сенсі, що важливо щось запам'ятати й міцно тримати в пам'яті, аби більше ніколи не помилятись. Отже, граблІ не просто собі знаряддя праці, а показовий філософський реманент, покликаний нас вчити жити й робити висновки.

середа, 22 лютого 2017 р.

ВЗЯТОЧНИК ЧИ ХАБАРНИК?

Хабарник, однозначно. Найживучіше створіння, на яке, як показують українські реалії, ніщо не може вплинути. Якого ніщо не бере.Такий собі Дункан Маклауд (пам'ятаєте відомий серіал про безсмертних?) Тим не менше, здолавши цю істоту, є шанс на позитивні перетворення. Тож поки що вивчаймо, як правильно назвати це вкрай негативне явище. А далі... Далі неодмінно буде :)

У якому порядку пишуться ім'я та прізвище - експрес-урок


Як виникло слово "промінь" - експрес-урок


Покращуймо мовну культуру: 11 видань з української мови

Огляд книжок, які допоможуть вчити і вдосконалювати мову. Рекомендації щодо написання, відмінювання, слововживання новітніх запозичень, увага до слів іншомовного походження, абревіатур, мовленнєві хиби і правильні варіанти – ці видання допоможуть не лише любити, а й правильно послуговуватися мовними структурами.

Борис Антоненко-Давидович. Як ми говоримо

К.: Книга, 2010. – 252 с.
antonenko
Хай скільки років цій книжці (перше видання вийшло 1970 року у видавництві «Радянський письменник»), а вона досі актуальна. Автор розбирає проблемні випадки за кожною частиною мови, тож маєте змогу ще й підучити їх. Якщо ж потреби такої немає, то зверніть увагу винятково на ті проблеми, що їх порушує автор.
Досі багато видавців культурних довідників запозичують думки Бориса Дмитровича, тому краще познайомитися з першоджерелом. Особливо, якщо досі не знаєте різниці між словами посмішка й усмішкаріка й річкакнига і книжка. Безумовно, це те видання, що має оселитися на полиці кожного, хто стежить за власною мовленнєвою культурою.

ПРОБІЛИ ЧИ ПРОГАЛИНИ?

Пробіли - калька з російської. Українською - прогалини. Вони можуть бути на папері, в пам'яті, в душі. Головне, вчасно їх заповнювати. Чимось добрим, вартісним, позитивним. Ось щойно з'явилась прогалина - а ви її відразу заповнили щастям! Ось так :)

неділя, 19 лютого 2017 р.

Кохати українською: 50 ніжних слів для половинок


16 розмовних фраз на різні випадки в житті


Рідна абетка у вигляді постеру


Дбаймо про чистоту мовлення

Більше про про відношення-ставлення читайте тут: http://bit.ly/2kX5ETA

вівторок, 14 лютого 2017 р.

ПРИКРАСЬ ДЕНЬ ВАЛЕНТИНКОЮ!

Цього дня висловити свої почуття кохання можна валентинкою. Зображення у вигляді сердечка розповість замість вас усе. 
Загалом же перші письмові "валентинки" з'явилися в 15 столітті. Згідно з однією з версій, створення першої письмової "валентинки" приписується Герцогу Орлеанському (1415 рік). Сидячи в цей час у в'язниці в одиночній камері, він занудьгував і вирішив розважитись писанням любовних послань власній дружині. Ця перша "валентинка" збереглася до нашого часу і виставлена в Британському музеї.
Тож даруйте своїм коханим валентинки! І для цього не обов'язково бути Герцогом Орлеанським

субота, 11 лютого 2017 р.

12 способів сказати про ЧАС


Уживай правильно: гриби українською мовою


Безкоштовний посібник для підготовки до власного висловлення

Відкрите тестове завдання з розгорнутою відповіддю у вигляді власного висловлення — одне з найважливіших завдань у тесті ЗНО з української мови та літератури.

Освіта.ua пропонує до вашої уваги збірник матеріалів стосовно того, як краще діяти на зовнішньому незалежному тестуванні при написанні власного висловлення.

Подані у цьому посібнику матеріали допоможуть пройти своєрідний прискорений курс підготовки до написання власного висловлення на ЗНО з української мови та літератури.

четвер, 9 лютого 2017 р.

Підготовка до ЗНО: правильне слововживання


Хакер чи гакер? - експрес-урок


Який чи котрий? - експрес-урок


На червоне світло не переходьте дорогУ чи дорогИ – експрес-урок


Вживаймо правильно!

Залежно від ситуації скалькований вислів «не по собі» варто замінити на: 
- почувати себе ніяково, незручно; 
- ні в сих, ні в тих;
- моторошно;
- недобре, зле.

середа, 8 лютого 2017 р.

БУРУЛЬКИ НЕ СОСУЛЬКИ


Кучугури снігу, лютий мороз і бурульки... Такі реалії сьогоднішнього дня. Зимового лютневого дня. Але ж ми знаємо, що так буде не завжди. Що бурульки танутимуть, сонце світитиме яскравіше і що, зрештою, прийде весна. Трохи пізніше, згодом, але неодмінно прийде. А поки так - бурульки, які аж ніяк не сосульки :)

вівторок, 7 лютого 2017 р.

Як правильно читати абревіатури - експрес-урок


Зал чи зала? - експрес-урок


Чи правильно "бажати удачі"? - експрес-урок


7 хитрощів, щоб дитина читала

Ми переконані, що до художньої літератури треба звикати, особливо дитині. Ось декілька прийомів, які допоможуть зробити читання приємною частиною життя дитини: 

1. Спочатку дитина читає тільки по складах, швидко втомлюється і вважає читання однією з найскладніших справ. Тренуйте швидке читання на довгих, але простих знайомих віршах. До того ж вони не вимагають постійно вловлювати зміст. 

2. Пробуйте комікси. І якщо у вас вони асоціюються тільки з примітивним чтивом, то це, звичайно, не так. Сьогодні, крім коміксів, видаються графічні романи - повноцінні книги з сюжетом, дитячі в тому числі. Плюс таких книг очевидний: картинки, мало тексту, можна швидко дочитати і отримати порцію задоволення. 

Сьоме лютЕ чи сьоме лютОГО? І як іще називають високосний рік?


"НАРОД СКАЖЕ..."


Хто ж таки їхав із Дону додому? (Історія однієї пісні)

Де в Україні не співають пісень? Не знайдено такого місця. І в співучого нашого народу особлива тема - козацтво, відоме своєю сміливістю, мужністю, лицарськими чеснотами. Але...
Пісні про козаків, як і саме козацтво, нищилися комуністичним режимом особливо ретельно. Щоб і духу козацького на цій землі не лишилося.
  • Вслухаймося у текст пісні "Їхали козаки", яку в 1936-му "повернув українському народові із забуття" московський краснознамьонний хор красной арміі. Останнє видання цього тексту: Київ, 1993, "Музична Україна" 4707, Збірник пісень; упорядник - Поріцька О. А., "Як засядем, браття, коло чари", с. 252.
Отже, читаємо: "Їхали козаки із Дону додому, Підманули Галю, взяли із собою. Ой ти Галю, Галю молодая, Лучче тобі буде, як в рідної мами". 

Як виявити у мові слова-паразити і як їх позбутися

Якщо за півтори хвилини людина вимовила беззмістовне слово більше ніж двічі -- це слово-паразит. Напевне, час від часу таку біду помічав за собою кожен: як причепиться якесь слівце, так і кажеш його без потреби. -- Слова-паразити не несуть жодного смислового навантаження. Якщо за півтори хвилини людина сказала одне слово, яке не має змісту, більше ніж два рази -- це слово-паразит, -- каже газеті Експрес Марина Пропетенська, доктор філософських наук, психолог. -- Це -- сміття, яке є у кожній мові. Слова-паразити частіше використовують чоловіки -- у жінок словниковий запас більший. Їх вживають представники тих професій, в яких нема активного спілкування -- люди, які працюють з паперами, бухгалтери. Такі слова популярні серед молоді та людей старшого віку. -- Із яких причин у нашій мові з'являється це "сміття"? -- Вони передаються один одному наче вірус, особливо в дитячих садочках. Причиною може бути оточення, наприклад, батьки чинять словесний тиск на дитину, вона хвилюється, тому й говорить абищо. Також вони з'являються через малий словниковий запас. У мене був випадок, коли 15-річний хлопчик настільки "жив" комп'ютером, що майже перестав розмовляти. У його мові було лише "е-е", "блін".

Підготовка до ЗНО: правильне слововживання


пʼятниця, 3 лютого 2017 р.

Запам'ятати правильний наголос? Легко! Українська мова. Відеорепетитор. ЗНО


Наймилозвучніші слова української мови в яскравих картинках

Спільнота СловОпис склала добірку гарних українських слів, які варто вживати кожному українцю.
Давайте використовувати все розмаїття нашої мови щоб кожного дня відчувати її неповторність.


Повторення для засвоєння

У словах «Чорно́биль», «чорно́слив», «чорно́зем» наголос падає на другий склад.


Більше складних наголосів тут: 

Контактна форма

Назва

Електронна пошта *

Повідомлення *