Чим цікава історія української освіти? Наша система не найкраща, наші школи не найбільші, наші засоби не найпопулярніші. Але нам таки є чим пишатись. Чим саме – читайте далі
«Концепт» трішки покопався у старих книжках про українську історію і свіжих записах про видатні досягнення, і виявив чимало цікавих фактів стосовно нашої освіти. Пропоную п’ять найяскравіших з них, аби ви пройнялись повагою до нашої країни.
Найдавніша школа
За даними «Повісті минулих літ», найпершу школу на території України відкрили у 988 році за часів князювання Володимира Святославовича. Того самого, який колись красувався на купюрах номіналом 1 гривня. До цієї школи, що, знаходилась на території столиці, віддавали навчатись уму-розуму дітей представників феодальної верхівки, близько 300 осіб.
Рік відкриття школи, як ви помітили, припав на рік офіційного Хрещення Русі. Тому не випадково школа розташувалась у приміщенні кафедрального собору. В Києві досі зберігся фундамент тієї Десятинної церкви на Старокиївській горі.
Найбільша школа
Найбільший шкільний заклад в Україні колись налічував 3956 учнів. Він був побудований у 1960-1970 рр. в Дарницькому експериментальному житловому районі міста Києва. Про це розповідається в Книзі рекордів України, хоча, на жаль, не уточнюється подальша доля навчального комплексу.
Найстаріший ВНЗ
Першим вищим навчальним закладом в Україні була Києво-Могилянська академія. Її заснували аж у 1632 році після об’єднання Київської братської та Лаврської шкіл.
Найстарішим технічним вузом є, в свою чергу, Харківський політехнічний інститут, відкритий у 1885 році. Услід за ним заснували Львівський політехнічний у 1894 році. І тільки у 1898 запустив перших студентів Київський політех.
Вас турбує той факт, що задовго до цього, аж у 1576 році, було засновано Острозьку академію в місті Острог Рівненської області? Ба більше: це був перший вищий навчальний заклад не лише в Україні, а й в усій Східній Європі.
Пояснюємо. Плутаниця у тому, що Острозька академія тривалий час не могла визначитись зі своїм статусом: то вона школа, то училище, а то навіть ліцей чи гімназія. Так і лишився поза рейтингом ВНЗ.
Заклад, на жаль, до наших часів не дожив, остаточно його ліквідували у 1636 році.
Найбільший ВНЗ
А от найбільший вузом в Україні є Київський політехнічний інститут, що вже носить гордовитий суфікс «Національний технічний університет України». Він є одним з найстаріших і найбільших технічних університетів світу. Зараз в ньому навчається близько 36 тисяч студентів. Навіть у славетному Гарварді останній набір обмежився 21 тисячею.
КПІ не завжди був таким величезним. Перший набір обмежився 360 студентами при кількості місць 330. Скільки з них протрималися до дипломної роботи – невідомо, але захист диплому пережили лише 93 учасники першого випуску. Цікаво, що першим головою Державної екзаменаційної комісії КПІ був сам Дмитро Іванович Менделєєв.
Не найкраща, але одна з кращих
Чи відомо вам, що на сьогоднішній день Україна входить до переліку двадцяти країн-лідерів у галузі міжнародної освіти? Не дивно, що у 2013-2014 навчальному році в усіх ВНЗ України нарахували понад 69 тисяч іноземних студентів з 146 країн.
Непогано, еге ж? Є за що боротись та що цінувати. А чи буде цей перелік поповнюватись новими досягненнями – залежить виключно від наших зусиль.
Олеся Лаба
Немає коментарів:
Дописати коментар