Блог створений для надання практичної допомоги моїм учням та їхнім батькам, методичної допомоги колегам та обміну досвідом і корисною інформацією з усіма шанувальниками української словесності
Сторінки
▼
Сторінки
▼
середа, 30 листопада 2016 р.
Назарій Яремчук
Сьогодні виповнилось би 65 років українському співаку, який ще за життя зумів стати легендою.
Назарій Яремчук був справжнім втіленням усього українського. Життя та творчість генія нашої пісні – згадуємо тут: http://bit.ly/2gIZbZ0
Збагати себе українською!
ЗДИБАНКА
Здибанка – це зустріч. Щоранку, прокидаючись, ми маємо чимало здибанок якщо й не з кимось, то зі своїм зображенням у дзеркалі точно))
Це слово здебільшого вживають галичани. В Західній Україні дуже багато готелів та ресторанчиків із назвами «Здибанка». Окрім значення «зустріч», слово має й побіжне значення - «побачення». Якщо замислитись над його походженням, то виникає паралель зі старосляв’янізмом "видибати". Але здибанка з цією паралеллю недовготривала, оскільки слово «видибати» означає – «поволі виходити звідки-небудь, кудись». А ви уявляєте когось, хто йде, наприклад, на побачення повільно, ледве ноги волочить? Згадайте хоча б народну українську пісню:
— Грицю, Грицю, до роботи!
В Гриця порвані чоботи.
— Грицю, Грицю, до Марусі!
— Зараз, зараз приберуся!
Отож!
Вживання цього слова додасть колориту та збагатить ваш лексичний запас! Тож вдалих вам здибанок, і бажано, з не дуже суворою дійсністю!
понеділок, 28 листопада 2016 р.
Збагати себе українською!
НЕЗАБАРОМ
Очевидно, що слово «незабаром» означає інше, ніж те, що знаходиться десь, не за якимось баром :) Словники дають йому таке визначення: те, що відбувається через деякий час, короткий відрізок часу, скоро.
Звідки ж походить цей прислівник? Швидше за все, від слова баритися, яке означає: затримуватися, бути десь довго, гаятися. Тож не забаритися – відреагувати на щось швидко. А, відповідно, незабаром – це скоро.
Цікавий факт: слова «баритися» немає в російській та білоруській мовах, так само як і таких, наприклад, як багаття, лелека, цап, смуга, гарний, загальний, взагалі. Мовознавці це пояснюють тим, що словниковий склад української мови розвивався й збагачувався, поповнюючись новими лексичними елементами й тоді, коли українська мова вже сформувалася, а тому в ній можна виділити й такий лексичний шар, який виник у період її самостійного існування. Саме до нього і належать ці слова.
ІСТОРІЯ ПОНЕВІРЯННЯ ЛІТЕРИ «Ї»
За часи радянської влади мовознавство «вірило», що літера «ї» в українській абетці з’явилася лише 1873 року (принаймні, такі відомості подає Українська Радянська Енциклопедія). Заперечувати цю доктрину було безнадійною справою, яка могла спричинити проблеми в науковій кар’єрі. Тому українська мова стрімко втрачала розуміння винятковості та унікальності літери «ї», яка міститься лише в нашій абетці, а тому справляє вороже враження для інших слов’янських мов, особливо для тих, які набиваються у браття.
Проте, якщо уважно розглядати пам’ятки української літератури, які були створені на території сучасної України, або написані мовою,яку мовознавці визнали за один із варіантів давньокиївської, староукраїнської мови можна простежити існування знаку «и» та надрядкові позначення над ним (різні цяточки, риски, дужечки), то стає очевидним, що вже в «Ізборнику Святослава» (1073 року) маємо справу із графічним закріпленням звуку [йі].
Тест пробного ЗНО у 2017 році коштуватиме 120 грн
Вартість пробного зовнішнього незалежного оцінювання у 2017 році з одного предмета становитиме 120 грн. Відповідна інформація оприлюднена на сайтах регіональних центрів оцінювання якості освіти.
Під час пробного ЗНО абітурієнти матимуть можливість ознайомитися із процедурою проведення тестування та виконати тестові завдання, що будуть максимально наближені до завдань, які будуть виконувати учасники ЗНО під час основної сесії тестування.
Участь у пробному ЗНО зможуть взяти лише зареєстровані особи. Реєстрація учасників триватиме з 10 до 31 січня 2017 року на сайтах регіональних центрів оцінювання якості освіти.
Пробне ЗНО з української мови і літератури відбудеться 1 квітня. Тестування з інших предметів, зокрема, біології, географії, історії України, математики, фізики, хімії, а також з англійської, німецької, іспанської, французької або російської мов буде проведено 8 квітня. Відповідно, учасник пробного ЗНО матиме можливість скласти один або два пробних тести - українську мову і літературу та один предмет за вибором.
неділя, 27 листопада 2016 р.
Уроки мови. Що можна втратити: притомність чи свідомість?
За матеріалами Оксани Думанської.
Коли трапляються прикрі випадки, в яких не обходиться без потерпілих, в інформації проскакує: «втратив свідомість», «прибув до лікарні без свідомості», «повернули до свідомості». Це теж наслідок зросійщення, бо в російській мові слово «сознание» означає і свідомість, і притомність, а в українській – то зовсім інша пара кальош.
Ви дуже легко відтворите в пам’яті, що таке СВІДОМІСТЬ, опираючись на колишні знання з філософії та психології: це здатність людини пізнавати навколишнє і реагувати на його виклики. Недарма в мові галицьких газет 20-30-х років панувало слово ОСВІДОМЛЮВАТИ, і означало воно: вкладати в голови неосвічених знання про світ, соціум, новітні ідеї та ін.
ПРИТОМНІСТЬ – це стан людини, коли вона відповідає за свої вчинки, дії, рухи. Коли ж втрачає притомність, тобто НЕПРИТОМНІЄ, тоді потребує допомоги, бо перестає реагувати на будь-які подразники, падає, лежить без руху, блідне, майже не дихає (згадайте, як прикладають до вуст дзеркальце детективи в давніх чорно-білих фільмах) тощо.
ЗНЕПРИТОМНІТИ, З(О)ІМЛІТИ – близькі за значенням слова, але друге, за моїми спостереженнями, уживається в художніх текстах, а перше – скрізь.
Звичайно, можна втратити свідомість – тобто здатність спілкуватися з навколишнім світом – поринути в забуття ще й оточити себе муром мовчання. Але якщо йдеться про нещасливий збіг різних факторів (різке підвищення тиску, автопригода, землетрус), тоді ми кажемо: знепритомніти чи опритомніти.
ОЛЕКСАНДР АВРАМЕНКО - ПРО ТРУДНОЩІ ПЕРЕКЛАДУ
Чому - кремезний, а не коренастый? А також інші інші слова українською - від відомого мовознавця Олександра Авраменка.
субота, 26 листопада 2016 р.
пʼятниця, 25 листопада 2016 р.
НА ЖАЛЬ ЧИ НАЖАЛЬ?
Неправильне написання цих двох слів - чи не найпоширеніша помилка. Насправді навіть жалю стільки немає, скільки набирається помилок від неправильного вживання двох окремих слів, які вперто ліплять докупи :)
"На жаль" - завжди пишеться окремо. Якщо ви раптом про це забули, нехай у нагоді вам стане підказка: між цими словами завжди можна розташувати ще одне слово (наприклад, на превеликий жаль). Принаймні, так легше буде запам'ятати окремішність їхнього написання.
Учителів тестуватимуть за технологією ЗНО
Механізм державної сертифікації педагогічних працівників, передбачений законопроектом "Про освіту", включатиме перевірку знань шляхом тестування з предмета, що викладається. Тестування проводитиметься на базі існуючих регіональних центрів оцінювання якості освіти. Про це йдеться у пояснювальній записці до законопроекту, в який зокрема надається фінансово-економічне обґрунтування впровадження сертифікації.
Зокрема, зазначається, що на впровадження сертифікації учителів державою, у разі прийняття законопроекту буде виділено 100 млн. грн.
Понад тисяча україномовних мультфільмів - у вільному доступі
На YouTube виклали понад тисячу україномовних мультфільмів, казок та пісень. Матеріал розрахований на дітей від 8 місяців до 16 років.
"Всі відео проходять критерії відбору та повинні навчати, формувати, бути приємними та доступними для прегляду та розуміння", - зазначає керівник проекту "Освіта дитини XXI століття" Зоряна Галюк.
Ресурс містить україномовні повчальні казки, мультфільми , що ґрунтуються на народних переказах та байках. Також можна знайти перекладені іноземні анімаційні відео та аудіокниги.
четвер, 24 листопада 2016 р.
Особливості ЗНО і ДПА 2017 року: на що звернути увагу
Цьогорічні зміни в проведенні ДПА і ЗНО анонсували на прес-конференції Юрій Кононенко (директор департаменту загальної та середньої шкільної освіти) і Вадим Карандій (директор Українського центру оцінювання якості освіти). Юрій Кононенко прояснив особливості проведення ДПА, а Вадим Карандій – ЗНО. Проведення спільної конференції пояснюється тим, що 2017 року вперше ДПА проводиться повністю у форматі ЗНО і в межах сесії ЗНО.
Важливо: про ДПА
Як зауважив Юрій Кононенко, щодо ДПА залишається чинним «Положення про проведення ДПА» 2014 року. Але зміни будуть, і стосуватимуться вони в першу чергу 11-класників.
ДПА для школярів, що завершують початкову освіту, залишиться незмінним. Діти писатимуть контрольні роботи з української мови та математики, складатимуть літературне читання. За рішенням педради і за побажання батьків можна ввести складання мови нацменшини для шкіл з вивчанням такої мови. Щодо ДПА цього ступеня наголошується, що вона має трактуватися як перевірка рівня викладання, оцінки навчальних досягнень. Для дітей це будуть звичні контрольні роботи. Проводитимуть атестацію з 15 травня.
2017 року вперше ДПА проводиться повністю у форматі ЗНО і в межах сесії ЗНО
ДПА для 9-класників теж залишиться без змін. Обов’язковими для складання є українська мова та математика, ще 1 предмет обирає педрада: українська література, іноземна мова, зарубіжна література, правознавство, історія України, всесвітня історія, географія, біологія, хімія, фізика, інформатика, мова нацменшини, інтегрований курс літератури. Проводитимуть атестацію з 1 червня.
ДПА для 11-класників відбудеться у форматі ЗНО. Складатимуть 3 предмети: обов’язково українську мову, на вибір історію України або математику, ще 1 предмет на вибір з: біологія, хімія, фізика, географія, а також англійська, французька, німецька, іспанська, російська мови. Почнеться сесія ДПА і ЗНО 23 травня з іспиту з української мови та літератури. Увага: іноземна мова, на відміну від попереднього року, не обов’язкова для складання, це лише один предмет із переліку на вибір. Увага: якщо випускнику потрібно скласти і математику, і історію України, він обирає один із цих предметів 2‑м, а один – 3‑м у складанні.
ІСТОРІЯ ЛІТЕРИ «Ґ»
Історія виникнення, вживання та заборон літери «ґ», без перебільшень, заслуговує на детектив. Дослідження «СловОпису» - лише одна з маленьких сторінок історії цих поневірянь.
Уперше літера «ґ» з’являється у працях Мелетія Смотрицького. Цю букву вчений уживав на позначення зімкненого звуку (звук літери «г» є щілинним). Раніше,у старослов’янській мові, існував лише звук [ґ], який практично зник із української мови та перетворився на [г], який на письмі зображувався «г», у той час як інші слов’янські мови використовують звук [ґ], позначаючи його літерами «г», «g».
І знову про наголоси та ПРО ТИХ, ХТО ЯВЛЯЄТЬСЯ - експрес-урок
"Чого являєшся мені у сні?" І. Франко
середа, 23 листопада 2016 р.
Держава сприятиме освіті 5 категорій громадян
Уряд затвердив Порядок та умови надання державної цільової підтримки для 5 категорій громадян для здобуття професійно-технічної та вищої освіти, що надаватиметься їм протягом навчання. Відповідну постанову було затверджено 23 листопада на засіданні Кабінету Міністрів.
Детальніше читати тут.
вівторок, 22 листопада 2016 р.
Збагати себе українською! ДІВИЧ-ВЕЧІР: ТРАДИЦІЇ
Одна з головних традицій дівич–вечора – голосіння. «Не плачеш за столом – будеш плакати за стовпом», - так безапеляційно твердить народне прислів’я, натякаючи на древню традицію плакати перед весіллям саме на дівич-вечір.
Тож дівчина-наречена сідала на дівич-вечір серед подруг і починала голосити за спеціально завченим текстом та планом. Існували навіть народні голосіння, які виконувала молода дівиця напередодні свого весілля. А спонукати наречену до цього мали подруги та спеціальна плакальниця, яку на такі заходи кликали. Плакальниця зналася на страждальних піснях і головною метою її було своїм співом змусити наречену розплакатися і «завити». Оскільки хороші плакальниці були рідкістю, то вони користувалися особливою шаною й попитом.
понеділок, 21 листопада 2016 р.
Старий і давній
Старий – літній, похилого віку; непридатний для вжитку, занедбаний; несучасний; який передував чомусь.
Давній – старовинний, який виник або існував у далекому минулому; який існує багато часу. «Давніх друзів забувають, а при горі споминають» (Українське прислів’я).
Старий друг – це друг похилого віку, той, хто прожив багато років. Давній друг – друг, з яким ви давно товаришуєте.
неділя, 20 листопада 2016 р.
Визначено найдивнішу мову в світі
Співробітники Університету Осло в Норвегії провели дослідження неординарних мов різних народів.
Вчені дійшли до висновку, що найдивнішою для вивчення є мова пірахан, яку використовують жителі амазонських джунглів Бразилії.
Команда вчених під керівництвом професора Рольфа Тейла взяли за основу роботу Деніела Еверетта, що жив з народом пірахан. Їхня мова значно відрізняється від норвезької та англійської, а сама вимова характерна безліччю свистячих звуків.
Члени племені насвистують один одному різні послання, що відрізняються за тональністю і мелодією. Вибір саме такого способу спілкування визначено тим, що звуки поширюються на далекі відстані, а це допомагає знайти правильний напрямок, аби не заблукати в джунглях.
субота, 19 листопада 2016 р.
Збагати себе українською!
ПОБАЧЕННЯ
Вихідні дні - ще й можливість спланувати для себе таку приємність, як побачення.
Звідки це слово? Можна довго не заморочуватись, з'ясовуючи його етимологію, адже відповідь лежить на поверхні: побачення від слова побачитись. От тільки коли ми радісно йдемо на побачення? Коли справді хочемо з кимось побачитись. Тож бажаємо вам, аби проміжок між побаченням і допобаченням був якомога довшим :) :)
четвер, 17 листопада 2016 р.
Цікавинки від лінгвістів:
✔ Мова нівхів (народність, що живе на півночі Сахаліну) дивує досвідчених мовознавців. У нивхській говірці існує 26 способів перерахувати предмети/речі в залежності від того, що саме перераховується.
✔ Частіше зустрічається звук «а», який присутній у всіх до єдиної мовних системах. А ось найрідкісніший – «РЖД» – є тільки в одному, чеською. Цей звук маленькі чехи засвоюють останнім.
✔ Одна з мов, що представляє величезну загадку для лінгвістів, це санскрит - давньоіндійська мова гуманітарних наук і релігійного культу, яка використовувалась в якості розмовної, в дуже вузькому колі.
ТОП-9 НОВИХ ЦІКАВИХ КНИЖОК ДЛЯ ПІДЛІТКІВ
ЦЬОГО РОКУ ВИДАВЦІ ВИЯВИЛИСЯ ЩЕДРИМИ НА КНИЖКИ ДЛЯ ОСОБЛИВОЇ КАТЕГОРІЇ ЧИТАЧІВ – ДЛЯ ВЖЕ НЕ ДІТЕЙ, АЛЕ ЩЕ НЕ ДОРОСЛИХ, ЧИ, ОДНЕ СЛОВО, ДЛЯ ПІДЛІТКІВ. ПРО НОВИНКИ КНИЖОК ДЛЯ ПІДЛІТКІВ ЧИТАЙТЕ ТУТ.
понеділок, 14 листопада 2016 р.
неділя, 13 листопада 2016 р.
«Поки вам здавалося, що я не дивлюся ...». Ліричний роздум про те, що формує характер дитини насправді.
Поки вам здавалося, що я не дивлюся, я побачив, що:
1. Ви прикріпили мій малюнок магнітом до холодильника, тому мені тут же захотілося зробити ще один.
2. Ви нагодували бездомне кошеня, тоді я зрозумів, що до тварин потрібно ставитися з любов'ю і турботою.
3. Ви приготували мій улюблений торт спеціально для мене, так я дізнався, що в дрібницях прихований дуже великий сенс.
Цікава лексика Буковини
20 БУКОВИНСЬКИХ СЛІВ, ЯКІ ВАС ЗДИВУЮТЬ
Гадаєте, якщо розумієте значення слів «фист», «ніц», «мой» – можете гордо називати себе знавцем буковинського діалекту? Тут ви знайдете цікаву підбірку слів, які вживають у цьому регіоні.
Билиня – стебла
Так називають стебла бур’янів. В лободи такі билиня грубі.
Так називають стебла бур’янів. В лободи такі билиня грубі.
Зузя – холод
Зюзя, у цьому випадку, – не прізвисько футболіста Романа Зозулі. Так у нашому краї називають холод. Така зюзя на дворі!
Зюзя, у цьому випадку, – не прізвисько футболіста Романа Зозулі. Так у нашому краї називають холод. Така зюзя на дворі!
Перевірте, як ви написали Радіодиктант національної єдності!
Україна на зламі тисячоліть
За легендою, апостол Андрій Первозваний на одному з пагорбів, де нині Андріївська церква, напророчив: “На горах цих возсіяє благодать Божа, буде город великий і воздвигне Бог багато церков”. Передбачення збулося: на високому дніпровському березі народився золотоверхий Київ.
Минали роки – слава про Київську Русь гриміла на весь світ, адже на зламі першого тисячоліття тут бурхливо розвивалися торгівля, право, освіта, культура. Королівським дворам Європи було за честь поріднитися з володарями Києва.
субота, 12 листопада 2016 р.
КОЛИ КВІТКА СТАЄ СИМВОЛОМ!
"Легендарні "Чорнобривці" Миколи Сингаївського увійшли в історію української культури як прониклива і трепетна сповідь любові до матері і до нашої рідної землі. Дехто навіть вважає пісню народною і це, мабуть, найбільша похвала для поета! Але "Чорнобривці" таки мають автора! Згадаймо його ім'я і пошануймо талант. Сьогодні Миколі Сингаївському виповнилося б 80 років!
Бажаєте почути більше українських пісень заходьте на http://www.pisny.net
Синоніми до слова ВАДА
Приклади вживання: «Вона наскрізь бачить усі вади цього сивого.. діда» (Олесь Донченко); «Чужі недоліки завжди більшими здаються» (Михайло Стельмах); «Товщина твору є сумнівна цінність, швидше – хиба» (Степан Васильченко); «Надвечір полетів підшипник на третьому тракторі, вилізли назовні інші дефекти» (Юрій Яновський); «Телички були гарного приплоду, а коні хоч трохи й худі, проте без ґанджу, видко, роботящі» (Юрій Яновський).
пʼятниця, 11 листопада 2016 р.
Поповнюймо свій словниковий запас: ГРЕЧНИЙ
По-перше, гречний не має жодного стосунку до гречки. Галантний, ввічливий, чемний, шанобливий - риси, притаманні людям інтелігентним, розумним, освіченим. Хочеться сподіватись, що в нинішніх реаліях, коли політики взяли за моду задобрювати виборців гречкою, саме такими вони почуватимуться і ввічливо, але переконливо скажуть нахабам-політикам: "Ні, гречно дякуємо!"