Блог створений для надання практичної допомоги моїм учням та їхнім батькам, методичної допомоги колегам та обміну досвідом і корисною інформацією з усіма шанувальниками української словесності
Сторінки
▼
Сторінки
▼
вівторок, 31 жовтня 2017 р.
понеділок, 30 жовтня 2017 р.
Збагачуймо свій словниковий запас!
Робочий день добіг до кінця і можна нарешті радіти :)
Що це конкретно означає? Ну ось, наприклад, ваш начальник думає, що ви думаєте про роботу, а ви наспраді, накивавши п'ятами, не чуєте землі під собою і про неї не думаєте.
Або ось це. Ваш роботодавець думає, що ви ще в офісі й вирішуєте якісь нагальні проблеми, яких у нього в загашнику сила-силенна, а ви в цей час насправді на сьомому небі і нічого такого не вирішуєте.
А якщо серйозно - нехай у вас буде багато інших приводів радіти, тішитися, втішатися :)
субота, 28 жовтня 2017 р.
ДОЩИТЬ...
Таке ліричне слово - дощить. Воно наче м'якими свіжими краплями омиває найвіддаленіші закутки душі...
У ньому - і констатація, і фіксація процесу, яка не залежить від твоєї волі, думки чи забаганки. От дощить і все! Це як щастить. Адже недарма споконвіків наші предки раділи, коли якесь починання супроводжувалось дощиком. Значить - пощастить, увінчається прибутком.
І ось ця осінь, яка дощить за вікном, вона неодмінно має стати основою чогось позитивного, приємного. Принаймні, так обнадійливо падають холодні й свіжі краплі, так моросять душу, що просто хочеться в це вірити :)
Збагати себе українською!
Вихідні - прекрасна нагода обійняти своїх рідних і близьких. Цінуйте цю мить! Вона не безкінечна! Обійміть їх, пригорніть, бо це насправді і є щастя. Відчувати їхнє дихання, чути їхній голос, ділитися радістю й роздумами - насправді чого ще треба? :)
Єдине, не забувайте, що обійняти - це не обняти!
Як добре ви знаєте українські казки? Тест
Казка - це не просто коротенька історія для дітей. В казках втілюються людські архетипи, народні вірування та багато інших цікавих речей. Тож до казок та переказів треба ставитись з усією серйозністю. Вони - історичний документ. А як добре ви знайомі зі світом українських казок? Перевірте свої знання.
Слово дня )
Приклади вживання: «Сірий осінній ранок куривсь дрібною мжичкою» (Михайло Коцюбинський); «Дощ у цю хвилину майже припинився, сіялася лише мжичка, заснувавши дрібною сіткою далеку перспективу вулиці» (Юрій Смолич).
четвер, 26 жовтня 2017 р.
Поезія із нотами обійнялись: пісні на вірші українських поетів
Поезія на сторінках підручника може не викликати емоцій. Та у пісні вона неодмінно оживає. Чому б не поглянути по-новому на вірші українських поетів, що стали проникливими піснями?
Пропоную добірку відеокліпів на слова відомих письменників у виконанні популярних українських співаків та гуртів.
Тарас Шевченко
Ірина Білик "Бандуристе, орле сизий"
7 поширених помилок в українській мові
1. Нажаль. На жаль, багато людей пишуть ці два слова разом.
2. Будь-ласка. Автори, пишіть “будь ласка” правильно. Окремо. Без дефіса.
3. "Згідно інструкції", "відповідно з", "у відповідності з ...", "згідно до..." – це все помилкові конструкції. Українською правильно буде: відповідно до і згідно з.
ВИРІЙ
Щойно стало прохолодно і розумієш мудрість птахів, які відлітають на зиму у вирій. А ще більше їх розумієш і навіть певним чином заздриш, коли торкаєшся холодних батарей опалення, які давно мали б бути гарячими. От і думаєш: а чи не відправити вслід за птахами у вирій оцих безрезультатних чиновників? З іншого боку - шкода його, цей вирій :)
Слово "вирій" - унікальне. Його аналогів годі зустріти в інших мовах, принаймні, в російській точно. Складно сказати щось достеменно й про його етимологію. Могло бути так: ставало холодно, птахи довго-довго летіли, керуючись своїм пташиним джіпіесом, аж доки знову на їхньому шляху не виринало тепло.
вівторок, 24 жовтня 2017 р.
УЛЮБЛЕНЕ УКРАЇНСЬКЕ СЛОВО: ЛОВКИЙ
Що означає слово ловкий? І чому ловкий - не прудкий, а - гарний, чудовий. Допомагав розібратись у цьому Юрій Ковбасенко, професор, завідувач кафедри світової літератури Інституту філології Університету Грінченка.
Дивіться тут.
12 українських повстанських пісень
Кожна історична епоха залишила глибокий слід в українському фольклорі, але жодна з них не дала такого великого багатства різножанрових оповідних і пісенних творів, як боротьба ОУН і УПА за незалежність та соборність своїх етнічних земель у 1940–1960-х роках. Свідченням цього є тисячі повстанських пісень, поширених не лише в регіонах масового визвольного руху, а й за межами України.
Розрізняй: книжковий і книжний - пароніми
Книжковий – пов’язаний з книжкою, з виготовленням, торгівлею або зберіганням книжок. Приклад вживання: «Стін у кабінеті вченого майже не видно, бо по всьому здовженому чотирикутнику ця кімната заставлена книжковими шафами» (Іван Волошин).
Книжний – притаманний літературно-писемному стилю. Приклад вживання: «І потекла його мова книжна, школярська, невтямлива народові» (Іван Нечуй-Левицький).
Хвилинка орфографії : )
Лапки. У назвах орденів та медалей, які вжиті в РОДОВОМУ відмінку (кого? чого?), лапки НЕ ставляться.
понеділок, 23 жовтня 2017 р.
БЕЗНАЛІЧНИЙ ЧИ БЕЗГОТІВКОВИЙ?
Новий день, новий тиждень - і нові думки та клопоти рояться в голові. Серед них - і грошові. Порожній рахунок? А як ви його називаєте? Безналічний? Отож бо! А він насправді безготівковий! Спробуйте називати правильно, без суржику - і побачите, що буде. Можливо, й нічого, але все одно спробуйте! Можливо, кишеню тим і не наповните, але мову збагатите!
неділя, 22 жовтня 2017 р.
20 гарних українських слів, які замінять популярні запозичення
Продовжуємо знайомитися з красивими українськими словами, якими варто замінити популярні запозичення у щоденному спілкуванні. Цього разу ми пропонуємо вам звичні українські слова, які треба вживати замість популярних запозичень. Бережімо рідну мову та не засмічуймо її чужизмами, адже ми маємо чудові власні відповідники!
субота, 21 жовтня 2017 р.
Повторення для засвоєння: про вживання слова ДАНИЙ
Як приємно розмовляти українською мовою, коли вона чиста, мелодійна, жива! А щоб вона була такою, потрібно позбутися слів, які засмічують її та роблять не такою милозвучною. Сьогодні будемо дізнаватися, як побороти один злісний канцеляризм.
пʼятниця, 20 жовтня 2017 р.
До уваги 9-тикласників: аудіодиктанти для підготовки до ДПА
Дуже гарний спосіб підготовки до ДПА з української мови в 9 класі - написання диктантів. Але часто постає проблема: як самостійно (без допомоги вчителя,батьків, друзів) підготуватися до нього. Адже не завжди в рідних є час на диктування тексту. Тут Вам у пригоді стануть аудіодиктанти. Кілька з них пропоную Вашій увазі. Напишіть запропоновані аудіодиктанти і перевірте свою готовність до ДПА. Бажаю успіхів!
Диктант "Символ вірності" слухай ТУТ.
Диктант "Краса врятує світ" слухай ТУТ
Диктант "Дитинство лісових котів" слухай ТУТ
Диктант "Великий птах лісових боліт" слухай ТУТ
Аудіодиктанти за збірником Авраменко "ДПА 2010" (57 диктантів)
Аудіодиктанти 2017. Читає Авраменко (14 диктантів)
Аудіодиктанти 2017. Читає Авраменко (14 диктантів)