Сторінки

Сторінки

Із фразеологізмом соковитіше!


Додатковий приклад: «Цить, блазню! Ти, видно, не був ні в кого в руках, видно, не держано тебе як слід… Мазали тебе зверху пирогом…» (Панас Мирний).

#фразеологізми тут: http://bit.ly/2rQztI1

неділя, 28 січня 2018 р.

Зимові фразеологізми

Наша подорож життям пролягає зараз крізь зиму. Дивовижна пора, коли хочеться тепла в прямому й переносному сенсі слова. Недаремно ж кажуть: з ким мені зиму зимувати? Тобто має бути поряд хтось, хто підтримає, коли слизько, підкине дровенят у камін чи грубку, зробить гаряченького чаю ввечері і просто зігріє душу теплою душевною розмовою про улюблену книгу чи фільм…
Одні – люблять зиму, а інші – ні, і з першого дня її настання чекають весни. Але, незважаючи на наші емоції, вона все одно раз на рік приходить. І з цим нічого не вдієш.
Тож тримайте цікаві влучні народні висловлювання про цю непросту, але цікаву пору року.
Як зазимує, то й жаба оніміє!

понеділок, 22 січня 2018 р.

Зі святом, друзі!

Українській державності – сто років! Сьогодні, в День соборності, українці згадують революційні події минулого століття. Насамперед день проголошення Акту Злуки УНР та ЗУНР у 1919 році. Саме воз'єднання цих двох держав дали вагомий поштовх творенню єдиної соборної української держави. Акт Злуки став символом єдності українського народу, який звільнився від утисків Російської та Автро-Угорської імперій. Цей день став пам'ятним і завдяки іншій знаковій події, що відбулася на рік раніше, у 1918, – прийняття IV Універсалу Центральної Ради, який проголошував таку жадану українську незалежність.

13 порад, як запам’ятати прочитане


 Люди, які знають багато різних фактів, дат завжди вражають своїми знаннями. Уміння вести доповіді без допомоги додаткових матеріалів часто видається магією. Але це не магія, а просто мистецтво добре запам’ятовувати інформацію, зокрема і з текстів.  Якщо й ви мрієте читати і не забувати прочитане через кілька хвилин, не пропустіть повз увагу поради від Читомо.

Повторення для засвоєння

Крім того, в українській мові слова «тюль», «ступінь», «шампунь» – іменники чоловічого роду. Додатковий приклад: «Тюль гардин гойдавсь біля вікна» (Іван Гончаренко).
Джерело

Актуальна фразеологія ))


Зараз період Хрещенських морозів. Синоптики прогнозують, що найближчими днями вони таки будуть, але в помірних межах.
Наші предки з розумінням ставились до цього періоду і, сховавшись у тепло, придумали чимало цікавих приказок. Ось деякі з них: 
Багато снігу — багато хліба.
Взимку сонце крізь плач сміється.
Держись, Хома, іде зима!

Вранішня прикмета :)

Хто рано встає, той від роботи далеко живе... бадьорого ранку ;)

12 поширених помилок в українській мові


За бажанням – на бажання

Часте вживання варіанту «за бажанням» ілюструє недобру традицію перекладати в багатьох конструкціях російський прийменник «по» як український «за». Такий підхід не раз критикували мовознавці, зокрема Святослав Караванський. І справедливо: це спричинило появу цілої низки покручів, як-от «за адресою» (рос. «по адресу»), «за рахунком» (рос. «по счёту») та інших.

Втім, правильний український відповідник – «на бажання». Про це писали ще в 30-ті роки в академічному «Російсько-українському словнику». Що ж до канцеляризму «за власним бажанням» (рос. «по собственному желанию»), то йому відповідають вирази «своєю волею», «по своїй волі», «з власної волі».

субота, 13 січня 2018 р.

13 січня  - Щедрий Вечір та свято Маланки


За тиждень після коляди, напередодні Нового Року (за старим стилем), - Щедрий Вечір. Це - залишок стародавнього, імовірно, дохристиянського звичаю. За християнським календарем - це день преподобної Меланії. В народній традиції обидва свята об'єднались, і тепер маємо Щедрий Вечір, або свято Меланки.

Зі святом!

⭐ А чи знали ви, що серед головних обрядів на Старий Новий рік не можна не відзначити водіння кози Маланки під час щедрування? 
З вечора і до самої ночі компанії щедрувальників ходили по хатах, співали обрядові пісні-щедрівки, танцювали та жартували. Компанію супроводжувала коза Маланка, в яку найчастіше переодягалися молоді хлопці
Зі святом!

Василів вечір


13 січня - Василів вечір. Або ще його називають Щедрий вечір. Цього вечора не можна нічого давати. Святкують його ще з дохристиянських часів. Цього вечора дівчата ворожать.
 Називають день 13 січня ще й Днем преподобної Меланії. 
Тим часом, як твердить народна мудрість, життя невпинно крокує до весни. Недаремно ж співали в щедрівках: 
Щедрик-щедрик-щедрівочка
Прилетіла Ластівочка
Стала собі щебетати
Господаря викликати...
#Словопис #рідна_мова #вивчаймо #пізнаваймо #традиції #щедрівки #василів_вечір

четвер, 11 січня 2018 р.

Найкращі посівалки для дітей


Зранку 14 січня, у перший день Старого Нового року та на свято Василя Великого, в Україні з давніх-давен ходять посівальники, які з порога засівають дім зерном, що символізує родючість і достаток. Ось українські посівалки, які мусять вивчити ваші діти, щоб зберегти споконвічні традиції!

І якщо щедрувати на Старий Новий рік 13 січня ходять тільки дівчата, то вже наступного дня посівати мають лише хлопці. При цьому вважалося, якщо 14 січня першою поріг будинку переступить дівчина, – це недобрий знак. Саме хлопчик має першим увійти до оселі та впустити у дім щастя, радість і мир.

Нині ж посівають всі: і хлопчики, і дівчатка. Пропонуємо вам разом з дітьми вивчити гарні посівалки українською мовою! 

Із фразеологізмом соковитіше!

А ще
Коли рак на горі свисне.
Як на камені пшениця вродить.
Коли у курки зуби виростуть...
Джерело

КРАЩЕ РІЗДВО ТРІСКУЧЕ, НІЖ ПЕКУЧЕ )


Усьому свій час, - так можна трактувати це народне прислів'я. У ньому - такий наш народний протест проти глобального потепління.Бо все-таки взимку хочеться зими, а весною - весни 

неділя, 7 січня 2018 р.

З РІЗДВОМ ХРИСТОВИМ!

Це надзвичайно проникливе й урочисте свято! Символ доброти, благодаті, чистих устремлінь та оновлення! Тож вітаємо вас! Гармонії, щастя й миру!

субота, 6 січня 2018 р.

Світлого Різдва!


Нехай із першою зіркою Святого вечора у ваші домівки прийде щастя! У це світле свято хочеться побажати миру і спокою в кожному домі, добра, взаєморозуміння, достатку, любові, щастя, душевної рівноваги, успіхів у всіх починаннях, побільше радості, міцного здоров'я та всіх благ! Нехай справдяться усі очікування і збудуться найзаповітніші мрії! 
Смачної куті!

Ніч перед Різдвом...

Уже сьогодні, як тільке зійде найперша зірка, розпочнеться наймагічніша ніч у році – ніч перед Різдвом. Все про вечірні чудеса знав Микола Гоголь, і присвятив різдвяній ночі повість зі свого найвідомішого циклу «Вечори на хуторі біля Диканьки». Найулюбленіші полтавські персонажі оживають на сторінках – коваль Вакула та красуня Оксана, норовлива Солоха та багач Чуб. І всі-всі знають, хто ж краде місяць цієї ночі перед Різдвом... Гоголівська повість ставала натхненням і для інших митців: за її мотивами написали оперу Петро Чайковський та Микола Римський-Корсаков, режисер Владислав Старевич зняв німий фільм, а композитор Євген Станкович поставив балет.

пʼятниця, 5 січня 2018 р.

Напередодні Святвечора...


Святвечір – за народним календарем 6 січня. Як святкували і що їли з нагоди свята.

Святий вечір, Святвечір, Вілія, Багата кутя —- передріздвяний день і вечір, велике свято (6 січня). Воно припадало на останній день Пилипівського посту, тому готували виключно пісні страви.

МАГІЯ ПОБАЖАННЯ )


Слово «побажання» має два значення:
1) Пропозиція, вимога
2) Висловлене, виражене бажання здійснити, одержати, змогти, здобути.
Проте лише друге значення цього слова викликає магію, адже окрім власне слова «побажання» (Бажаю Вам здоров’я), бажання щось здійснити, здобути передається великою кількістю слів (дай Боже, допомагай Біг). Усі ці словосполучення насправді є кодом, який звертають до Бога, щоб той допоміг людині, якій адресують побажання. Очевидно, що простої віри в магічну силу слова тут замало, а тому найголовніше у побажаннях комусь успіхів, здоров’я, щастя є щира інтенція та прагнення зробити все можливе (зокрема магією слова), аби адресат справді зміг, здобув, одержав та здійснив.

четвер, 4 січня 2018 р.

Повторення для засвоєння

На жаль, деякі мовці під впливом російської мови в місцевому відмінку множини іменників помилково ставлять закінчення -ам, -ям: «читає по складам», «видно по очам». Натомість у таких випадках потрібно вживати закінчення -ах, -ях: по складах, по очах тощо.

20 лекцій про українських та іноземних класиків

У мережу виклали відеозаписи циклів лекцій «Осмислені і переосмислені» й «Ми в контексті», які проходили у жовтні-грудні у Мистецькому Арсеналі у межах діяльності Літературної лабораторії. Про це йдеться на сайті Мистецького Арсеналу.

Кожна із десяти лекцій про українську літературу охоплювала шкільний канон літератури від Сковороди до Стуса, та є авторською розробкою; вона щоразу унікальна, адже лектор співпрацював із аудиторією, реагував на неї і, відповідно, не обмежується підготовленим текстом. 
Із лекціями можна ознайомитися тут.


Свято наближається: добірка найгарніших колядок, віншувань, та щедрівок (відео)

Ось зовсім скоро настане цей магічний час, коли у кожному домі буде лунати спів, а по вулицях ходитимуть колядники, а згодом щедрівники. Якщо хочете долучитись до них, то поспішайте вивчити найгарніші колядки і щедрівки.
Прекрасна нагода або оновити в пам'яті ці традиції, або ж дізнатися про них :) 
Добірку дивіться тут.

понеділок, 1 січня 2018 р.

Нагадуємо: СОБАКА - іменник чоловічого роду. З Новим роком! ))


Рік жовтого (земляного) собаки за Східним календарем починається лише 18 лютого. 
А ми просто нагадуємо, що собака в українській мові - іменник чоловічого роду 😊
Хоча в розмовній формі прийнятний "жіночий" варіант, якщо мова йде про самицю.